Saada päring!
Seiklus- ja matkafirma 360 KRAADI

Miks on kanuu- ja süstasõit väga hea treening ja kasulik Sinu tervisele?

13.04.2023
Kajakimatk Haapsalus

Ilmad lähevad aina soojemaks ja juba saab mõnusalt sõita kanuu või süstaga. Neile, kes pole veel kummaski väga kindel või pole veel kanuu- või süstasõitu proovinud ja tahaks seda harrastada, siis see kokkuvõte on Sulle. Lisaks vaba aja veetmise võimalusele ja looduses olemisele on nii kanuusõit kui ka süstasõit väga kasulik treening Sinu kehale.

Mõned olulised punktid:

  • parandab ülakeha tugevust

Nii kanuutamine kui süstaga sõitmine annab ülakehale tugeva koormuse, mis enim paistab välja rinnalihaste, käte, õlgade kui ka seljalihaste piirkonnas. Oluline on jälgida istumisasendit – ära lösuta vaid istu võimalikult sirgelt, vahepeal venita ja liiguta kui tekib väsimus seljas.

  • parandad lihaste võimekust

Sinu torso piirkond pannakse kohelselt tööle kui alustad sõudmist või aerutamist ja seda tänu korrapärastele ja ühtlastele pöörlemise liigutustele. Taaskord jälgi istumisasendit.

  • tõstab jalalihaste jõudu

Eriti tugev mõju on süsta sõidu puhul. Hoo juurde saamiseks saab kasutada ka jalgu, kaasates ka süstas asuvaid jalapedaale. Ühtlasi annab paati paremini juhtida ja manööverdada kui kasutada rohkem jalgade tööd. Igaksjuhuks mainime, et tüüriga paadi puhul ei ole jalgade töö niivõrd suur kui sverdiga paatidel.

  • suureneb kardiovaskulaarne võimekus

See on üks suurimaid kasutegureid! Nagu ka teised spordialad või aktiivsed tegevused tõstavad ka need treeningud südamerütmi sagedust ning seeläbi paraneb vastupidavus. Eriti on soovitatud kanuutamist ja süstaga sõitmist vanemale sihtgrupile kuna nende treeningute ajal on võimalik tempot enda järgi sobivalt sättida. Kanuu- ja süstasõidu puhul on hea võimalus ka valida endale meelepärane keskkond vastavalt tasemele (jõgi, järv või meri).

  • kaalu langetamine

Mõlemad aktiviteedid on suurepärased kaalulangetamiseks. Hea võimalus põletada sadu ja sadu kaloreid. Näiteks ühe Võhandu maratoni jaoks tehtud trennis (Pirita jõel) kulus 17 km peale 1054 kalorit. Siit ka soovitus – pane paat sisse Jüri ujumiskohas, sõida vastuvoolu kuni Tartu maanteeni ja siis tagasi. Kokku ca 17 km.

  • vähene vigastuste oht

Aerutamine on väiksema ohuga liigestele võrreldes jooksmisega või mõne muu kontaktse spordiga. Tõsi, ka selles spordis on võimalik väga suurte koormustega haiget teha kui tõenäosus on teiste aladega tunduvalt väiksem. On ka öeldud, et tänu aerutamisele on väiksem tõenäosus teha liiga põlvedele ja seljale kui mõnel muul spordialal.

  • vähendab stressi!

Aerutamine veekogul on tõestanud, et see vähendab stressi kuna läbi aerutamise toodab keha juurde endorfiini. Endorfiin on su keha looduslik valuvaigisti, mida keha hakkab tootma kui oled stressis või ebamugavustundes. Tänu sellele on ka õhtune uni märksa magusam ja kvaliteetsem.

Kokkuvõtteks – kanuutamine ja süstasõit on igal viisil kasulik ükskõik, mis vanuses või füüsilises vormis inimene parasjagu on. Tule meie veematkale, kus räägime ohutusest ja tehnikast või rendi meilt kanuu / süst, jagame soovitusi marsruutide osas ja ära unusta ka mõnusas keskkonnas üks pilt teha! 

PS! Siit üks hea video sellest, kuidas korrektselt aerutada ja mil viisil paadis istuda.

Mõnusaid elamusi ja treeninguid!