Saada päring!
Seiklus- ja matkafirma 360 KRAADI

Imelised värvid ja müstilised lood – see on sügis ja talv rabades

22.09.2021
räätsamat_jõhvikad_360kraadi

Kevadel kirjutasime pikemalt loo kevad-suvistest rabalummusest. Iga aastaaeg toob esile niivõrd palju erinevaid tahke rabas, et isegi kui oled samas rabas käinud kevadel, siis sügisel ja talvel saad hoopis teise elamuse. Rabapinnal ringi liikudes kasutame ikka räätsasid.

 

Sügis – värvidemängu aeg rabas. Esile kerkivad punakad värvid ja pruunikad toonid. Väga palju kohtab eriti valmis saanud jõhvikaid, mis maitsevad pärast esimesi külmasid mahedamalt. Nagu maast leitud lutsukommid 😉 Mõnedes rabades on näha pisikese vaevakase imearmsaid punakas toonis lehti. Muul ajal kaob põõsas rohelusse ära, ent nüüd sügisel kerkib ta roheliste mändide taustal kergesti esile.

Kui sügis on õnnistatud päikesepaistega, siis kargel sügispäeval toob see esile kuldkollase soojuse ja rahutunde. See jätab endasse kirjeldamatu tunde, mida tuled kindlasti rabasse ka järgmisel aastal uuesti jahtima. Siin-seal kohtab rännu ajal mõningaid linde, kes puhkavad enne edasist rändu raba veekogude läheduses. Siiski ilmestab seda ilusat keskkonda jahimeeste poolt unustatud padrunid. Pärast esimest veekogude jäätumist, on eriskummaline mustaval jääl uiskudega liuelda ning jää laulu kuulata. Nii mõnigi kord tekib kõhe tunne, ent samas pakub see adrenaliini edasi liikumiseks.

 

Talv – lumisel aja tõeline Narnia. Isegi kui talvel on lund vähe, loob härmatisega kaetud raba hoopis teistsuguse tunde kui muudel aastaaegadel. See on rahu ja puhkamise aeg meie kõigi jaoks. Kui meid on õnnistatud lumise talvega, siis raba võib näida üksluine, kuid lumised männid ühtlase valge maapinna taustal, loovad erinevaid mustreid ja kujundeid. Eriti lumisel talvel on müstiline läbi pisikeste männitukkade seigelda ja seda lumist vaatepilti avastada.

Kui paistab päike, siis kõik sillerdab vastu ning vahepealne sulane aeg on loonud puudele tilkuvaid skulptuure. Kui laukad on lumest puhtad, siis on nende peal vahva uisutamist meelde tuletada – tegevus, mis pakub rõõmu nii väiksele kui suurele. Mõnikord on tore räätsadele vahelduseks ka suuskadel rabas ringi liikuda – luua oma maratonirada või slaalomirada rabamändide vahele. 

 

Pealtnäha lihtne matk on tegelikult hea jõupingutud kõigile. Peale pikemat matkatiiru räätsadega on enamikel osalejatel järgmine päev jalgades matkarammestus 🙂 See aga käib asja juurde ning nii on elamus veelgi ehedam ja meeldejäävam.

 

Läheme rappa!

 

Veel huvitavat lugemist:

Toredad Eestimaa loodus- ja matkarajad!

 

Matkapäevik: Taavi seiklused Karuga