kajakimatk pakri saartele

Kaks päeva Pakri saartel

Kontrastide saared!

Lummav pankrannik, rannarootsi kultuuripärand, eri aegadest pärinevad militaarrajatised, liigirikkad loopealsed ja Väike-Pakri taasasustus loovad keskkonna milles igaüks midagi huvitavat leiab. Kajakimatk kombineeritult jalutuskäikudega saartele on seikluslik ja annab saartest väga hea ülevaate.

Matk on mõeldud neile, kes tunnevad huvi Pakrite looduse, ajaloo ja tänapäeva vastu ning meeldib olla füüsiliselt aktiivne. Ka mereaerutamise huvilistele pakub Rukkisaarte retk erinevaid olusid – pea kogu marsruut kulgeb madalas ja suurte lainete eest kaitstud lahes, kuid Väike-Pakri põhjatipus saame hingata ka sõõmu avamereõhku, aga seda siiski turvaliselt maa lähedal. Kajakiga pääseb hästi ligi kõigile merepoolsetele huviväärsustele ja saared on parajasti nii väikesed, et lühikestel jalutuskäikudel jõuame maa pealsete vaatamisväärsuste juurde.

Aerutame tuuri ümber Väike-Pakri, teeme jalgsimatkasid saare sisemaaga tutvumiseks. Kajakisõidu kulminatsiooniks kujuneb kindlasti aerutamine pankranniku all. Kümne meetri kõrgusest astangust on aegade jooksul murdunud lahti hiiglaslikud plaadid, lained on uhtunud koopaid ja tekitanud jalgupidi meres seisvaid kiviseeni. Kajakiga pääseb pankrannikut uudistama ja pildistama lähedalt. Kui sõidame läbi saari ühendava silla alt, võib kogeda, et ka meres saab vesi voolata nagu kiires jões. Lõunarannikut ääristavad lahedad klibuvallid ja kahe saare vahelises sisemeres on väikesed linnusaared.

Jalgsimatkadel vaatame Väike-Pakri kabelit, kus räägime rannarootslaste lugu. Tutvume erinevate militaarrajatistega, mida Pakritel on pärit eri aegadest. Eks olid ju saared oluline strateegiline koht kogu Vene impeeriumile alates Peeter Esimesest lõpetades Nõukogude Liiduga. Suurel-Pakril jalutame maailma ühel suurimal liigirikkal loopealsel, kus maastikku ilmestavad päratud polügooniaegsed pommilehtrid.

Kuid praegu on Pakrite suurim magnet kindlasti taas tekkinud inimasustus. Taastatud Suurküla Väike-Pakril, omapärane arhitektuur, loomakarjad, hooldatud rannaniidud ja koloriitsed saarlased – see on Eesti väikesaartel midagi täiesti uut ja erilist.


Kliki siia, et näha kuidas matk toimub

Matka alustame ja lõpetame Kurkse sadamas kuhu on võimalik ka autod jätta („värava taha” saab auto tasuta jätta, sadama territooriumil on tasuline parkimine ). Peale instruktaaži aerutame Väike-Pakrile. Esimese pausi teeme Väike-Pakri kabeli juures mille torn valmis 1825 aastal. Edasi aerutame Peetri paemurdu, kust Peeter I ajal saart mandriga ühendava tammi jaoks kivi raiuti. Kivimurrus sööme ka maitsvat lõunasööki.

Peale maitseelamusi saame nautida matka ühte kõrghetke – aerutamist ümber 17m kõrguse Väike-Pakri pankranniku. Pank ulatub otse merre ja lained tekitavad panka süvendeid ning murravad lahti hiigelsuuri kivilahmakaid. Kajakiga on võimalik otse panga alla sõita. Enne kui jõuame laagriplatsile sõidame mööda Väike-Pakri loode otsas vees olevast torpeedokaatrist, mis viidi sinna pommitamis sihtmärgiks. Ööbime Väike-Pakri lääne küljel kadakate vahel telkides.

Järgmisel päeval tutvume jalgsimatka käigus Väike-Pakri erineva vanusega militaarrajatistega ning imetleme vaadet pankrannikult. Pankrannikule on rajatud pimedad maa-alused käigud, kus sõdurid said märkamatult positsioone vahetada ning vaatame ka 1917 aastal ehitatud suurtükipatarei alust, relv ise suutis tulistada 30km kaugusele. Seejärel aerutame Suur-Pakrile, kohta kuhu on demineerijad kokku kuhjanud militaarkola. See annab aimu Pakrite pommituspolügooni ajast. Vaatame ka maailma suuruselt teist loopealset, kus suveajal on ilus õitemeri. Saame teada mis asi on loopealne ja miks see kooslus üldse haruldus on. Siis sõidame kajakkidega teisele poole saari ühendavat tammi, läbi sisemere, tagasi Kurkse poole. Lõunatame Väike-Pakri Suurküla lähedal, kus praeguseks on suured kodulooma karjad, kes tulevad kindlasti ka meid uudistama kuulame kuidas lehm teeb muu ja lammas mää ning vaatame ka kuidas taasasustus on kerkinud. Uudistame Suurkülas ringi ning tutvume Pakri külade dramaatilise ajalooga- kuhu kadusid külad, majad ja inimesed. Enne kui jõuame Pakrite vahelt Kurkse poole vaatame kuidas kormoranid on saarekese omastanud ning mida seal korda saatnud. Nüüd jääb ületada Kurkse väin ning asuda koduteele. NB! Matka marsruudis võib ilma tõttu ette tulla ka muudatusi.

Raskusaste (XX)

Kerge. Ei eelda aerutamiskogemusi. Enamus marsruudist võimaldab kiiret ja ohutut maabumist. Enne matka viiakse läbi kajakisõidu instruktaaž.

Pikkus: Matk kestab kaks päeva. Aerutades läbime 25-30 kilomeetrit, jalgsi umbes 10 kilomeetrit. Ööbime telkides.

 

Pakett sisaldab:

* kajakivarustust
* giiditeenuseid
* matkatoitu (2xL, 1xÕ, 1xH)
* sööginõusid
* veekindlaid pakkimiskotte
* vajadusel telgid ning aerutamisanorakid

Hindkinkekaart matkale

Matka hind on 110 Eur osaleja kohta (sisaldab käibemaksu).

Tellimine

Grupid (8 ja enam osalejat) tellige matk endale sobival ajal Raimolt See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. 
Tel. 56 864 634

Üksikud huvilised on teretulnud plaanilistel matkadel. Plaaniliste matkade ajad leiad siit.


 Vaatamisväärsused Pakri saartelEkskursioon Väike-Pakri saarel
Pakrite vaheline meriPakri militaarrajatised
Süstaga Pakri saartelSüstamatkad Pakritel

 

 

 

 

Võta ühendust!

Raimo Sindonen

raimo@360.ee
Tel. 56864634

Saada päring 360 KRAADI matkatiimile