Saada päring!
Seiklus- ja matkafirma 360 KRAADI
Telli seiklushuvilise parimad pakkumised ja saa ühelt e-poe ostult soodustust -7%   Seiklus- ja matkafirma 360 KRAADI

Kahepäevane hülgevaatlusmatk Hari kurgus

See on rännak ühte ebamaisemasse kohta hüljeste saatel!

Aerutame Hiiumaa ja Vormsi vahelistesse vetesse hallhülgeid vaatama. Hallhülged on suuremad ja julgemad, kui viigrid. Hallhüljeste populatsioon on väga heas seisus ja kasvab jõudsalt. See võimaldab nende suurte ja uudishimulike mereimetajatega tutvuda väga lähedalt.

 

Hiiumaa kirde osa laiud, kuhu inimesi väga palju ei satu on hea võimalus linnakärast eemale saada. Aerutamine laidudevahel, kus rahulikel ilmadel taustaks muhe hülgeulgumine ei jäta kedagi külmaks. See lihtsalt ajab millegipärast muigama. Hääl, mida need mereimetajad suudavad teha on nii lapsikult pehme kõlaga. Kui hüljestele lähemale minna siis võib juhtuda, et hoopis nemad tulevad külalisi uudistama, millest annavad kas kõrval, ees või tagapool märku puhitused, kui hülged oma ninasõõrmetest õhku välja puhuvad. Hea on jälgida kuidas nad hiilivad tasapisi kajakkidele lähemale, nii vaikselt ja targu. Seejärel salatsedes tõstavad pea veest välja vaatavad ning kaovad sama salapäraselt. Nad on oma tegemistelt nagu “vesikassid”, väga graatsilised ja tegutsevad vaikselt.

Väinameres meeldib peatuda ka veelindudele kelle hüüded meidki vahel tervitavad kui lähme mõnele laiule jalgu sirutama. Hõralaiul on teada suur “merepolitseinike”- tiirude asurkond, tiirud on need rännumehed kes lendavad antarktikast arktikasse pesitsema ning nende rändetee ulatub 30 000 kilomeetrini. Vahetevahel võivad oma suursugususest teada anda ka merikotkad, kellele meeldib Hõralaiu kohal soojades õhuvooludes liuelda ning toimuval silma peal hoida.

Ühe hea ajarännaku saab kindlasti Harilaiul, kus on väga hästi säilinud nõuka aegsed militaarehitised, mille siseruumides on näha ka omapäraseid roosikesi mis on joonistatud lae alla. Need ei ole mitte kritseldused vaid ehedad kaunistused. Suures kasarmumajas on nagisev puitpõrand ja eriotstarbelised ruumid. Merelt tunneb Harilaiu ära tema mastide järgi, kõrgeim neist ca 30 meetri kõrgune, mis omal ajal suutis kinni püüda raadiolaineid nii Soome lahelt kui ka Rootsi rannikult. Harilaiul on hea ilmaga kuulda hüljeste kontserdit, mille saatel on kadakate vahel mõnus uinuda.

{slider Kliki siia, et näha kuidas matk täpselt toimub|closed}

Matka alustame kell 12.00 Heltermaa sadamast. Autod võib Rohukülla jätta, sest neid Hiiumaal vaja ei lähe. Peale instruktaaži aerutame Hõralaiule, mille ümbruses on tihti näha merikotkaid. Edasine sõltub juba paljuski ilmast, sest parematesse hülgekohtadesse aerutame vaiksema ilmaga.

Meie matka üheks tipp hetkeks on Harilaid. Harilaid on pikk ja kitsas harja kujuline laid Hari kurgus. Kunagi elas seal kuulus Väinamere loots Hari Peeter, hiljem oli laid hea strateegilise asendi tõttu kinnine Nõukogude sõjaväebaas. Harilaiul oleks justkui aeg seisma jäänud. Kui mujalt Eestist on nõukaaegne militaarkola enamasti koristatud, siis Harilaiul jääb mulje, et okupatsiooniväed lahkusid alles hiljuti – kasarmu koos abihoontega, raadiomastid, kõik on suhtelislt hästi säilinud. Ja kogu see koledus asub keset äärmiselt kihvti maastikuga Harilaidu. Kui ilm lubab ja matk kulg sobib, siis jääme Harilaiule ööbima, et kuulata õhtust Hari karidel toimuvat hallhüljeste ulgumiskontserti. Hüljeste ulgumine, Harilaiu kiviklibused rannad ja sõjaväe monstrumid koos mõjuvad kuidagi ebamaiselt.

Laagrisse võtame kaasa ka vaatlustoru ja binoklid. Vaatlustoruga on laagripaigast hea kiigata merele ning otsida hülgeid. Binoklitega samas on mõnus kajakis olles silmapiiri skännida, ehk on näha veepiiril “makarone”.
Kui võhma jätkub sõidame ka Eerikulaiule, kust kaugelt juba võtab meid vastu Eerikukivi mille kõrval samanimeline laid sulab esialgu silmapiiril merre.
Tagasi Heltermaale jõuame teisel päeval umbes 16.00 paiku.

Raskusaste

Keskmine. Sobib ka algajatele, kuid pikad ületused võivad vastutuulega pikemat pingutamist nõuda. Enne retke toimub kajakisõidu instruktaaž.

Pikkus

Matk kestab 2 päeva pikkus ja on 25-30km. Hülgevaatlusretkede hooaeg kestab juuli lõpust oktoobri alguseni.

Pakett sisaldab:
kajakivarustust
giiditeenuseid
matkatoitu (2xL, 1xÕ, 1xH)
sööginõusid
veekindlaid pakkimiskotte
binoklid ja vaatetorud grupile
vajadusel aerutamisanorakid, telgid ja magamisalused

Hind

Matka hind on 120 Eur osaleja kohta (sisaldab käibemaksu).

Tellimine

Grupid (8 ja enam osalejat) tellige matk endale sobival ajal Ivolt ivo@360.ee tel +372 56 227 191

 Galerii

tõukekelgumatk

 kajaki rent 

self guided matkad

kayaking in estonia

 

 

Osalejate arvamusi

Veelkord aitäh nii mõnusa matka eest! Jätkuvalt olen läbielatu lummuses, ehh need hülged, ehh see kajakkimine :-). Pean tunnistama, et olin väheke eelarvamustega sellise kahepäevase matka suhtes, sest olen harjunud matkama kahekesi ja lisaks on ühest matkakorraldajast väga negatiivsed mälestused ning sellepärast väldin selliseid ettevõtmisi. Seekord olid soov hülgeid näha see, mis sundis eelarvamused unustama ning matkale registreerima ning loomulikult uskusin 360 mõttelaadi sobivusse minu omaga. Ma ei pidanud pettuma – oli väga-väga tore. Mulle meeldib 360 eluterve suhtumine asjadesse ning seetõttu oligi mõnus. Lisaks oli väga lahe matkaseltskond sattunud, rääkimata koostöövalmis hüljestest ja imeilusast ilmast.
Oleksin väga huvitatud mõnest (veel) pikemast-tõsisemast kajakimatkast 360-ga kui on plaanis mõni selline.

Ruth Vaher hülgevaatlusmatkast Hari kurgus august 2010