Filmimängu mängimas

Seiklustajad peavad ise kah suvepäevi. Meil on nad talvel, sest suvel on töö eripärast tulenevalt nii kiire, et ei saa lihtsalt lubada äraolemist.

Plaan oli minna jääronimist harrastama, aga kuna ilmad pöördusid kevadiseks, sulas ronimisjää ära. Varuvariandiks oli meie enda mäng Filmifestival. Etteruttavalt võin öelda, et ürituse lõpuks oldi õnnelikud, et jää ära sulas :)

Filmimängust

See on selline mäng, kus üsna suurtes rühmades (7-10 osalejat) tehakse kahe tunni jooksul viis filmiklippi. Teemad on ette antud ja iga rühm saab mõne juhusliku rahvusvahelise filmikompanii nime. Meil oli näiteks MOSFILM.

Hämmastav, et niipea kui kuulsime täiesti juhuslikult meile määratud nimest hakkas mõte teatud suunas liikuma. Nimi ikka mõjuab küll.

Palju rolle

Kuigi lihtne ülesanne annab see võimaluse paljudeks rollideks. Mitte filmirollideks, vaid tegevusrollideks. Kõik saavad osaleda ideede genereerimisel, aga elluviimisel on otstarbekas keskenduda konkreetsele ülesandele.

Kõigepealt kaameramees. Filmimine toimub iPadidega ning sealsamas saab vajadusel materjali üle vaadata, lõigata ning soovi korral lisada eriefekte. Tundus, et kui keegi juba kaameraga tegeles, siis see roll tal ka püsis.

Teiseks lavastaja. See on siis keegi kes proovib idee kokku võtta ja näha suuremat pilti, et kõik liiguks nagu vaja. Kaamera tagant on seda raske teha. Kõrvalt kergem. Lavastaja saab ka infoplakatit liigutada ja niiöelda kaadritaguse häälena esineda.

Ja siis muidugi näitlejad. Lõpmatu hulk erinevaid võimalusi ja karaktereid.

Parajalt planeerimist

Suhteliselt lihtne ülesanne võimaldab päris pikka tegevuste jada. Selles mängus on iga üksik tegevus lihtne ja tulemus ei pea olema kunstiteos, aga kokku tuleb paras kompott tegevusi. Alustades ideest, siis kes teeb mida, kuidas valida võttepaik, kus kaamera asub, kuidas täpselt näitlejad liiguvad, kas hääl jääb peale. Siis proovivõte, ülevaatamine, pärisvõte, vajadusel kiire lõikamine ja lisa.

Mulle osalejana tundus, et hea idee on mitte leiutada kõiki stsenaariume kohe, vaid minna edasi ühe filmi kaupa. Iga kord kui tsükli läbi teed õpid nii palju, et viimased filmid (isegi kui alguses ideid ei olnud) kukuvad väga hästi välja!

Tõmbab käima

Filmimäng tõmbab käima ka paadunud pessimistid. Läbivaks ideeks on lõbu. Kogu protsess on lõbus, alates planeerimisest, teostamisest ja lõpetades viimase lihvi andmisega. Millele krooniks on siis nii-öelda Oscarite jagamine. Kuna igas kategoorias jagatakse välja auhind, siis ei ole niivõrd oluline saada igasse kategooriasse film, vaid saada võimalikult populaarne film mõnda kategooriasse. See oli muide arvatavasti selle jutu kõige olulisem soovitus!

Millised filmid võidavad?

Mind tõeliselt üllatas see, et kõik filmid olid ühtlase tasemega ja humoorikad. Võib julgelt öelda, et võitvas filmis on huumorit, ükskõik millises kategoorias auhinda ka ei jagata.

Teiseks tundus, et tugeva kontseptsiooniga aga vähese tegevusega klipid olid hinnatud, kuid auhinnad läksid ikkagi filmidele kus action ekraanil toimus. Meie näiteks saime actionfilmide kategoorias auhinna Blairi Nõiafilmi analoogiaga NATO,mis kajastab NATO käitumist venemaaga tegelemisel. Filmi tegime ajapuuduses parema idee puudumisel, kuigi enda arvates oli meil palju teravmeelsemaid klippe teistes kategooriates.

{youtube}GDXbakomFbI{/youtube}

Kolmandaks, kui ideed otsa lõppevad saab kasutada eriefekte. Neid on lihtne lisada ja need on muljetavaldavad. Võib öelda, et eriefektid aitavad hädast välja ja vaatajad hindavad neid kõva aplausiga, kuid... auhindu eriefektidega ei võideta. Eriefekte kasutati meie võistlusel üldiselt tagasihoidlikult, ja ükski Oskar neile ei kuulunud.

{youtube}vvy7r3TuFvM{/youtube}

Kostüümid aitavad aga ei garanteeri tulemust

Saadaval olid ka igasugused kostüümid, kunstveri, mütsid ja prillid. Kui valid mängu alguses endale vahendeid siis töötavad kõige paremini sellised mis muudavad su nägu. Tähtsuse järjekorras

  1. parukas
  2. prillid
  3. mütsid
  4. igasugune muu atribuutika
  5. riided

See mis näitleja täielikuks klouniks muudab ei tundunud töötavat, aga väike lisa töötab. Isegi kui sul on enda jope, aga muudetud soeng, on see filmil muljetavaldavam kui laenatud halatt ja oma nägu :)  Ma ei tea palju atribuudid Oskareid tõid, aga naerupahvaku tõid nad iga kord esile.

{youtube}a40iGAMBb2k{/youtube}

Oskarite jagamine

Meil oli Oskaripidu puuonnis, aga mängus on materjali, et teha sellest black tie õhtune üritus. Nagu öeldud olid klipid hämmastavalt head. Tunduvalt paremad fotojahi fotodest. Õhkkond humoorikas ning nalja sai palju. Ja kõva ootusärevus oli sees. Kivi langes südamelt kui saime oma ainsa Oskari kätte. Kõik kompaniid ei saanud, muide :)

Omaette kuulamisväärsed on muidugi eksprompt Oskarikõned. Ütlen ausalt, et järgmine päev oli päris kõva soov mõnda klippi uuesti vaadata!

PS! Ühe Oskari sai ka 360-t tögav reklaam ;)

{youtube}vXtl_OHORdg{/youtube}

Loe rohkem Filmifestivalist!


Nipernaadi rännak maastikumängMeeskonnakoolitused