Tahvelarvutiga loodusesse seiklema?

Kohe-kohe on meil välja tulemas uus meeskonnamäng, kus on igal tiimil kasutuses 10 tolline tahvelarvuti. Uut mängu ettevalmistades oleme katsetanud ja uurinud mitmeid variante, kuidas tahvelarvutit oleks mugav ja ohutu loodusesse haarata. 

Ja oleks patt, see info kõik enda teada jätta. Sest olukordi, kus tahvelarvutit vaja loodusesse kaasa tarida on kindlasti veelgi – linnuvaatlus, ümber Eesti aerutajad blogi kirjutamas, sõjaväelased ja muidu tehnikahuvilised aerutajad.

Milline tahvelarvuti metsa võtta?
Tahvelarvuti loodusesse kaasa tarimisel on oht, et õhuke ja libe massin kukub maha, saab vihma või kooleb külmaga aku ära.

Päris proffidele on mõeldud küll tahvelarvutid, mis töötavad kõikvõimalikes erioludes, kuid nende hind ja ka saadavus on ka üsna ulme. Neist üks maalähedasem ja üsna pea ka Eestis saadav on Panasonic Toughpad FZ-A1, spets sõjaväelaste Android tahvel on Harris RF-3590.

Kui aga nii „kuulikindlat“ arvutit ei ole vaja ja tahad piirduda Ipadi või Androidi tahvelarvuti loodusesse kaasa võtmisega, siis tulevad appi erinevad kestad, mis annavad mõnevõrra julgust juurde tahvearvuti metsa vedada. Tootjad, kes toodaks spets kestasid tahvlitele, ei ole ülemäära palju. Ja nii nagu tahvelarvuti maailmas muude lisavidinatega on, siis suur osa neist toodetud vaid Ipadile.  

Orienteeruvalt 40-60 euroga saab osta tahvliga seiklemiseks kestasid sellistelt tootjatelt:
Gumdrop (Ipad, Samsung 10.1, Asus EEE ja Prime, Kindel Fire)
Otterbox (Ipad, Samsung 7.0)
Kraken (Ipad)
Griffin (Ipad)*

*Ainuke, mis ka Eestis saadaval on (www.digizone.ee).

Testisime ise õues ja toas (ja ka sügavkülmikus) kahte sobivaimat kesta – Griffin ja Gumbrop. Ja otsustasime hoopis oma meeskonnamängude ja linnuvaatluse self-guide tuuride tarbeks need ise Märjamaal „käsitööliste linnas“ toota. Põhjuseks, et ükski originaalsetest kestadest ei anna võimalust vahepeal „käed vabad“ olla ehk siis neil puudus rihm või sang. Ükski kestadest ei kaitse nagunii ekraani purunemist, kui aparaat kukub otse ekraanile. Et minimaliseerida kukkumist üldse, on kõige kindlam, kui massin on rihmaga kaelas.

Küll aga on originaalkestadel erinevaid muid häid omadusi ja vastavalt, kuidas plaanid seda looduses kasutada, võib sinu valik olla midagi muud. 

Veekindlus
Päris veekindlust ei paku neist kestadest ükski. Gumbrop kestal on fotoobjektiivi ja valjuhääldi auk täitsa katmata ja ei hoia eemale ka isegi mitte pritsmeid. Griffini kest on mõeldud kasutamiseks ka vihmas, kuid suure vihmaga seda siiski ei soovita. Näiteks mikrofoni kattev luuk on üsna lõdva ja pendeldab siia sinna. Kui eesmärgiks on täielik veekindlus ja muud allolevad omadused ei ole olulised, siis on parim valik lihtne Aquapac kest.

Põrutus
Peab tunnistama, et neid katseid me „labori“ väikese eelarve tõttu läbi ei teinud. :) Küll aga saab hinnata silmaga ja uskuda tootjate lubadusi. Kahest katsetatust tugevaim ja vastupidavaim on Griffin. Sellel on tugev plastikust kest nii ees, kui tagaküljel, moodustades kokku tugeva raami. Gumbropsile on küll kummi osa tahvli tagaküljel paksem, kuid raam on vaid äärtel ja esiküljel. Kui aga ainult on soov, et Ipad transpordi ajal tervena säiliks, siis tasub hankida G-Form kest. See peaks üle elama ka karmimad kukkumised ja põrutamised.

Temperatuur
Kuigi tootjad ei soovitagi tahvelarvutiga miinuskraadidega väljas seigelda, võib seda siiski ette tulla. Meie katsed näitasid, et kest mõjub arvutile kasukana hästi. -18C’ ilmaga tõmbas Samsungil aku kaameks juba 1 tunniga. Ipad, Griffini kestas ja Samung 10.1 Grumbropsis  pidasid aga -18 kraadiga vastu 3 tundi ja selle ajaga kahanes mõlemal aku vaid ca 35%.  Ja muuseas, ka mõlemad tahvlid ja nende ekraanid toimisid -20C’ temperatuuriga hästi. Päris polaarekspetsile siiski ei soovita – kui tahvel täitsa läbi külmub, siis ei ole ka kestast kasu.

Mugavus
Ipad ja Samsung 10.1tahvelarvutid on väga õhukesed ja kerged ning ka käes hoida üsna libedad. Kui aga tahvel mis tahes lisa kesta pista, muutub see igati kindlalt käes hoitavaks ja võib julgelt metsa minna. Kahest katsetatust on kõige mugavam Gumdrop kest, sest selle tagakülg on justkui jämeda mustriga autokumm ning istub käes imehästi. Griffini kest käes nii mugav ei ole ja kest kipub ka pidevalt nagisema. Meie enda lihtsa kott-tüüpi kesta kasuks räägib ka see, et originaal kesta sisse- ja lahtipakkimine on parajalt tüütu. Ja kui parajasti ei ole vaja tahvelarvutit kestaga kaitsta, siis paksus kestas ei jää tootjate stiili ja kaalu pingutustest midagi järele. Kuigi Ipad ja kest eraldi on käes väga normaalse kaaluga, kokku aga on kaal juba üsna tuntav.

Tabid Tabid Tabid


Nipernaadi rännak maastikumängMeeskonnakoolitused