SHM2: Kajak vs kanuu

Tänane postitus pidi plaani kohaselt tulema täpsemast marsruudist, aga kuna muutuvaid tegureid, ideid ja erinevaid arvamusi on praegu veel palju, siis lükkub see teema veidi kaugemasse tulevikku.


Täna kirjutan teile hoopis kajakitamisest kui sellisest üldiselt. Natuke kajakitest endist, aerutamisest, varustusest ja muust põnevast. Inspiratsiooni ammutasin küsimustest, mis sisaldavad sõnu kanuu ja sõudmine. Mis vahe on kanuul ja kajakil? Mis on sõudmise ja aerutamise erinevused? Teeme asjad kõigile selgeks - lihtsalt ja arusaadavalt!


Kas kajak ja süst on sama  asi?

Jah, julgen öelda, et eesti keeles ja meie kultuuriruumis on kajaki ja süsta näol tegemist sama asjaga.

 

 

Kas kajak ja kanuu on samad asjad?

 

Ei, kajak ja kanuu ei ole samad asjad. Selle juurde tuleme tagasi!


Kajak

 

Meie kasutame oma ettevõtmisel kolme kajakit. Esmalt heidame väikse pilgu minevikku.

 

Sõna kajak tuleb innuiidi keelest ning tähendab “mehe paat” või “jahimehe paat”. Eskimod kasutasid kajakit jahipidamiseks erinevatel sise-ja välisveekogudel. Varaseimad tõendid kajakide kasutamisest pärninevad 4000 aasta tagusest ajast.

 

Eskimo

 

Kajakit on läbi aegade valmistatud erinevatest materjalidest. Kõige varasematel paatidel oli raam valmistatud luust ning sinna peale tõmmatud hülge nahk. Hiljem on valmistatud kajake ka puidust ja plastikust ning oma silmaga olen näinud veel metall raamiga kummist süstasid.

Tänapäevased klaasplast kajakid hakkasid laiemalt levima 1970ndatel, hiljem ka süsinikkiust. Meie 360’s kasutame valdavalt klaasplastist ning plastikust paate.

 

Klaasplastist kajaki

 

Kajak vs kanuu

 

Erinevusi kajaki ja kanuu vahel võibki loetlema jääda, aga ma toon tähtsamad ja kergemalt märgatavad välja.

Kanuud seostatakse enamasti indiaanlaste, aborigeenide ja muude soojematel aladel elanud loodusrahvastega. Kajakit seostatakse aga enamasti polaaralade rannikurahvastega

 

Kuju ja kasutamine

 

Suurimad kuju erinevused tulenevadki kasutuspiirkonna eripäradest. Kanuu on pealt lahtine ning tema nina osa on natuke üles keerduv. Kanuu juhitavus on tema lamedast põhjast tingituna parem kui kajakil. Kanuus on reisijate jaoks risti asetsevad istumisalused, sarnanedes enam aerupaadi kui kajakiga. Sinna mahub mugavalt 2-3 inimest. Või siis 9.

 

360 hiigelkanuu

 

Hiiglekanuu Soomaa suurevee ajal

 

 

Kajak vastupidiselt on pealt kinnine, mis on tingitud kasutuspiirkonna külmadest oludest, jäisest tuulest ja külmast vees. Kajak on voolujooneline, pikaks venitatud ning tihti palju teravama põhjaga kui kanuu, et võimaldada kiiret liikumist. Kajakis istutakse täiesti sees, veepinnale lähemal, kui kanuus. Sellest tulenevalt on kajak stabiilsem ja sobilikum merele. Eskimo kajakid olid valdavalt ühekohalised, tänapäeval on üsna levinud ka kahekohalised. Oluline osa tänapäevaste kajakide juures on veel nende veekindlad paagid süsta ees-ja tagaosas, mis teevad paadid õnnetuste korral uppumatuks.

 

Kanuuga saab Eestis sõita väga ideaalselt erinevate suurte ja keskmise suurusega jõgedl näiteks Soomaal.

Kajakitamiseks on sobilik sisuliselt terve Eesti rannikuala alustades Põhja-Eesti pankrannikutega ning lõpetades Hiiumaa madalate laidudega. Loomulikult saab ka kajakiga suuremate jõgedel ning järvedel kruiisida.

 

Hüljes päikseloojangus Hiiumaa laidude matkal


Sõudmine vs aerutamine


Lihtsalt ja konkreetselt seletatuna on olukord järgmine:

 


Sõudmisel ollakse seljaga sõidusuunas, liikumisahendiks erinevad sõudepaadid.

Aerutamisel on aerutaja näoga sõidusuunas, liikumisvahendiks kajakid, kanuud, parved jne.

 

Lõpetuseks veidi meie endi tegevustest sellel nädalal. Kuna algselt oli plaan enam-vähem täpne marsruut paika panna selle nädala lõpuks, siis seda me ka tegime. Aga nädala jooksul ujus pinnale igasugu erinevaid faktoreid, mida me ei arvestanud, seega see täpsem marsruudi post lükkub nüüd kuhugi teadmata kaugesse tulevikku. Samuti on avaldatud soovi mingi retke lühem etapp meiega kaasa sõita. Hetkel arutame ka seda võimalust, kas ja kuidas seda reaalsuseks muuta.

 

Saigi teine postitus otsa. Loodame, et need inimesed, kes enne kajakil ja kanuul vahet ei teind, oskavad seda nüüd teha. Aitäh lugemast.

Olge samal sagedusel ka järgmisel nädalal, kui saabub meie kolmas fenomenaalne postitus, mille täpsem teema selgub järgmise nädala alguses.

Küsimuste korral pange need facebooki postkasti või meili peale!

 

Tervitades,

 

Joosep

Kristjan

Riho

 

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

http://www.facebook.com/SaareHiiuMuhu

 

 


Nipernaadi rännak maastikumängMeeskonnakoolitused