05Dets2017

Räätsamatk on huvitav viis looduses liikumiseks. Peaaegu iga majutusasutuse juures on üks raba kuhu saab räätsadega minna! Mis räätsamatka juures veel võluv on, on asjaolu, et sellega saavad kõik hakkama! 

23Okt2017

Rästiku ja leiutisega räätsamatk

Sügis on kindlasti see aeg kui on kõige kihvtim rabas käia, seepärast sai ka sügisel välja kuulutatud mitu räätsamatka. 22 oktoober oli kohtumispaigaks Palasi raba serv. Ilm oli vaikne ja jahe, metsaservas tää-täätasid rasvatihased, kuskil toksis rähn puud, õhk oli niiskusest karge. Esimesena jõudis matkalistest kohale Priit, kes oli tulnud rongiga ning ei läinudki palju aega mööda kui tuli välja, et ta on välja mõelnud ühe huvitava asja...

25Nov2016

„Käisime reedel rabas räätsamatkal, kuid see mis meid ees ootas vapustas meid kõiki. Kliki siia, et näha mis edasi sai.“  Nii kõlaks mõne kõmulehe pealkiri olnud sündmusest. Kuid tõepoolest, sellel matkal aina juhtus asju mis olid põnevad ja õpetlikud.

14Jan2016

Nädalavahetusel SUUR lumematk! Vaata olusid!

Loe edasi... Eile tulid meie matkajuhid Ida-Virumaalt ja põikasid nad läbi ka Laukasoost, kuna seal pidi lumine olema. Lund oli palju, põlvini! Hetkel kõige lumisem koht Eestis! Pole sellist olukorda juba aastaid olnud. Pühapäeval korraldame samasse kanti ka räätsamatka. Vaatame olud üle, jalutame metsas, raba ääres ning vahepeal teeme ka mõnusa nosimise. Täpsem info ja regamine SIIN!

VAATA KA VIDEOT OLUDEST 

 

Kuidas käepärastest vahenditest ise räätsasid valmistada? Triinu räätsade tegemise õpetuse juures ongi kõige olulisemaks peetud lihtsust ja kiirust. Maja tagant võpsikut saab pajuoksad, kuurist leiab nööri, paari tundi pusimist ja räätsad ongi valmis.

17Dets2010

Räätsad

Lumerohke talve tõttu on kõrgendatud huviorbiidis räätsade laenutus, räätsade müük ja räätsamatkad. Siin natuke rohkem infot ja meie kogemusi.

12Dets2010

Kui me autoga Paukjärve teeotsa jõudsime, selgus et polegi kuhugi parkida. Õnneks oli meil lumelabida ja saime endale parkimiskoha teha.

Loe edasi...


Lisaks räätsadele olin kaasa haaranud vanad head alumiiniumist suusakepid. Nendega oli hea tasakaalu hoida ning neid sai kasutada väärt toetuspunktidena, kui lumi kippus kohati liig pehme olema ja meid lausa neelama. Lagedamatel platsidel oli jällegi väga mõnus käia. Tuul oli lume kõvemaks puhunud ja räätsaga suurt sisse ei vajunudki.


Püüsaarele läksime just seetõttu, et sealset raba ümbritsevad kõrged ja järsud oosid. Lisaks paar suurt rabalaugast, Venejärv ja põnev rabasaar.

Loe edasi...

Sellise hunniku lumega lootsin väärt kohti leida, kust oosi otsast peale paari meetrist õhulendu saab kohevasse lumme maanduda. Mõned toredad hüpped saime teha, kuid üle pooleteise meetri need ei küündinud. Maandumine oli aga sulgpehme!

 
Metsas nägime piiksuvad tutttihaseid ja ühte meist 5 m kaugusel lume seest lendu hüppav tedre kukk. See oli lahe hetk! Teatavasti käivad metsised "lumes magamas".

Video, kus Märten ja Karel oosi otsast alla räätsatavad.

{youtube}0l2HGsuhBhA{/youtube}

 

 

Pühapäeval 24.jaanuaril kell 12.00 korraldame plaanilise loomajälgedeteemalise räätsamatka Põhja-Kõrvemaal.


Kõikjal on paks lumi, samas pole enam tükk aega sadanud. Prognoosi järgi jätkub päikest nädala lõpuni. See tähendab, et meie matka ajaks on loomad jõudnud pea kaks nädalat uusi jälgi teha. Mõnes kohas on jälgi lausa nii palju, et oled justkui metsaelanike tänavale sattunud. Nagu viimasel ajal kombeks, keskendume seegi kord suurkiskjatele. Põhja-Kõrvemaa 7-pealine hundikari on veel jahist puutumata ja ka ilveseid on seal kandis palju.


Matk maksab 450 kr inimese kohta. Hind sisaldab räätsade ja sääriste kasutamist, loodusgiidi teenuseid, kuuma teed ja suppi lõunasöögiks.


Registreerimiseks kirjuta See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. lisateavet saad 5137141

Oleme Eesti Ökoturismi Klastri liige. Järgnevalt on toodud klastri pressiteade:

Liigne jahipidamine ohustab Eesti üht suurimat loodusturismimagnetit

 

Eesti Ökoturismi Klaster koondab suurimaid ja aktiivsemaid ökoturismi ettevõtjaid Eestis. Möödunud aastal ökoturismi strateegia koostamise käigus, selgus koostöös mitmete välisekspertidega, et meie Eesti paljukiidetud loodus tegelikult suurt osa Lääne-Euroopa turistidest ei köida, kuna Eestil on väga tugevad konkurendid Põhja- ja Ida-Euroopas. Loodusturismis eristub Eesti konkurentidest just suurkiskjate (hundid, karud, ilvesed) rohkuse tõttu.

15.jaanuariks otsustab Keskkonnaministeerium  täiendavate hundijahilubade andmise ning praeguse limiidi suurendamise, mis niigi lubab lasta rohkem kui poole Eestimaa võsavillemitest.

Eestis loendatakse hunte praegu 270 looma. Eesialgu anti 2009/2010 jahihooajaks välja 140 hundijahi luba. Eesti Ökoturismi Klaster on täiendavate hundijahi lubade andmise vastu, sest see võib viia huntide arvukuse juba alla Keskkonnastrateegias soovitatud minimaalse arvu, kuna arvestada tuleb ka nn jahipraagi, salaküttimise ja arvukuse hindamise veaga. Keskkonnastrateegia kohaselt on Eestile optimaalne arvukus 100-200 hunti.

Suure limiidi õigustuseks tuuakse hundi poolt tekitatud kahjud, mis eelmisel aastal ulatusid 1,2 miljoni kroonini. Eesti Ökoturismi Klaster kutsub üles tegema jõupingutusi hundijahti paremaks korraldamiseks. Sest 2009 hundikahjudest 80% olid tekitatud kahes maakonnas ja tõenäoliselt kahe hundikarja poolt. Seetõttu ei saa hundikahjustusi tuua põhjuseks kogu Eesti hundipopulatsiooni laiaulatuslikuks ja valimatuks küttimiseks.

 Ökoturismi ettevõtjad on kindlal veendumusel, et kõiki huntidega seonduvat ei saa arvestada ainuüksi rahaliseks kahjuks. Eesti metsades elavad hundid on väärtuseks loodusfotograafidele, matkajatele ja teistele loodushuvilistele. 

 Hunt, kui metsiku looduse sümbol, on väga oluline ka meie loodusturismi mainele. Stabiilne ja elujõuline hundi asurkond on parim tõestus Eesti looduse heast tervisest välismaisele loodushuvilisele. Hästi korraldatud hunditurism võib tuua riigile ka konkreetset rahalist tulu. Heaks näiteks on Rootsi, Soome ja Poola, kus korraldatakse spetsiaalseid hundiretki koos jälgedel matkamise, hundiulumise kuulamise ja huntide pildistamisega. Ka Eestis on sarnaste retkedega alustatud ning kõik huntidega seonduv tekitab matkajates alati suurt elevust andes teenusele tugeva lisaväärtuse. 

 

 

Lisainfo: http://klaster.ecotourism.ee/

Bert Rähni

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

5137141

 

 

 


Nipernaadi rännak maastikumängMeeskonnakoolitused