Uus matkaliik: self-guided matk!

14Mär2016

Mis asi on self guided matk? Tõlkes võiks öelda, et tegu on isekorraldatud matkaga. Aga kui ise kusagile metsa minna kas see ei olegi siis isekorraldatud? Muidugi on, meie SGM´i  konseptsiooni puhul antakse ette ka huviväärsed punktid, mida võiks külastada ning punktis on antud põnev lugu, mida ümbruses on näha ja millele tähelepanu pöörata.

 

mt_ignore

 

Kuidas asi välja näeb?

Meie poolt on tahvelarvuti ilmastikukindlas kotis koos internetiga, milles on spetsiaalne matkaäpp. Matkaäpis kasutame väga täpset maa-ameti kaarti, mis näitab matkaja asukohta ka võsa vahel. Kahjuks Google maps seda ei suuda, kuna kaart pole väga täpne. Kui metsavahel või rabas ringi silgata on vaja näha orienteerumiseks rohkem kui ainult suur hall ala milles ringi liikuda. Antud tegevust võimaldabki matkaäpp koos maaameti kaardiga, kaardile on märgitud punktid mida võiks külastada. Rada ees pole! Kõik rajad ja rabad on meie poolt varem läbi käidud, seega teame mida teeme ja nii oskame matkajatele soovitada millele mingis punktis tähelepanu pöörata.
Kui rabas tekib küsimusi milline üks või teine taim/loom või tegevusjälg välja näeb, saab kohe netist otsida pilte või videosid ning  lisainfot.

Punktidest moodustubki matk!

Punktid on pandud suhteliselt kaootiliselt sellepärast, et ei tekiks ühtset rada ning saaks valida kuhu minna, huvipakkuv seikluslik valik. Äpis on väga lihtne navigeerida, valides välja meie poolt märgitud  punkti ning vajutades nuppu “Navigeeri“ juhatab programm kohale  ka metsavahel või rabas. Juhendamisel tekib sirgjoon matkaja ja punkti vahele, see on üks lihtsam viis kuidas jõuda soovitud kohta. Lisaks on juhendava joone/noole peal ka kaugus punktist kuhu peab jõudma. Programmis on  mitmeid valikuid erinevate kaardikihtidega. Mugav on vahetada baaskaarti ortofoto vastu välja. Rabas näiteks laugaste vahel on ortofotoga väga mugav ja lihtne navigeerida

mt_ignore mt_ignore

Äpp salvestab marsruudi ja näitab statistikat
Programm salvestab kogu käidud marsruudi ning hea on vaadata, kus on käidud ning kuidas rada jookseb.  Lisaks saab operatiivselt vaadata statistikat: läbitud distants, mis on liikumiskiirus, millal päike loojub jne.

Kellele sobib self guided matk (SGM)?

SGM sobib inimestele kellel on suur avastamissoov, kellel on juba teadmisi looduses liikumisest, kuid kes giiditud grupiga ei soovi loodusesse minna.

SGM on inimesele kes väärtustab iseseisvat aega looduses (privaatsus)

Suureks plussiks on vaba aja kasutus. Saab pikemalt jääda kas pildistama või siis kuulama linnulaulu.
Väiksema pundiga näeb ja kogeb loodust paremini. Mida vähem on juttu ja sagimist seda suurem tõenäosus on näha mõnda lindu või looma. Lisaks kui juba sellisele matkale minek on saab pundi ise kokku panna, kaasa tulevad siis ju ainult asjast väga huvitatud inimesed. Sellisel puhul on põnev kuulata ka teiste kogemusi ja kindlasti õpib ka midagi uut, nii sõpradelt kui ka matkaäpist.

Tänu vabale ajale saab peale tuuri jääda telkima ning miks mitte kasvõi sauna teha, õhtul mõnus lõkke ääres muljeid vahetada ja vedeleda puu all.  

Seiklusvajadus- Sulle ei meeldi kasutada radasid, vaid tunned põnevust kui saad lihtsalt ringi konnata kohtades ja uurida detaile, murunud puud, rähni toksitud aukud või kuidas õõtsub rabas õõtsik.

Tehniline taip- Matkaäpp mida kasutame on hästi lihtne ning suuremalt jaolt isegi eesti keelne. Piisab kui enne matka paned tahvli laadima ning matka ajal oskad äpi käima panna. Tahvelarvuti on toetavaks kaaslaseks matkal. Ja kui mõnest kohast panedki valesti siis üks meelejääv matk sisaldabki ettenägematuid seiklusi! Infot self guided varustuse rendi kohta saad SIIT

mt_ignore


Nipernaadi rännak maastikumängMeeskonnakoolitused