April   2017
M T W T F S S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kahepäevane kajakimatk Hiiumaa laidudel

Hiiumaa laiud on meie arvates parim kajakimatka piirkond Eestis. Kauni looduse ja rikkaliku kultuuripärandiga laiud asuvad üksteisest parajal kajakisõidu kaugusel. Laidude vaheline meri on madal, soe ja aerutamine tuulte ning lainete eest kaitstud.
mt_ignore

Hiiumaa laidude matka muudab eriliseks just Väinamere laidude olustik. Suvel on Väinameri alati soe ja sõbralik. Pea kogu matk kulgeb laidude läheduses madalas vees ja on lainete eest kaitstud. Ainult ühes kohas, Hanikatsi silmas, võib tugevama tuulega merelained näha. Kuid need ei paisu kunagi nii suureks kui avamere ääres ja meie senise kogemuse põhjal on paljudele osalejatele hoopis matka kõige kihvtim osa.

Inglise keeles saaks seda matka iseloomustada mõistega island hopping – sõit ühelt saarelt teisele. Kusjuures ükski ülesõit ei kesta üle tunni ja laidudel teeme jalutuskäike sisemaaga tutvumiseks. Laiud ise on äärmiselt põnevad ja mitmekesised. Ühelt poolt iga eestlase jaoks laidudel-peab-olema-kadakane-karjamaa tüüpi maastik, teisalt ebatavalised metsad ja kirev kultuuripärand.
mt_ignore

Hanikatsil näeme muinasjutulist Rootsimaa metsa, kus iidsed pahklike tüvedega pärnad ja tammed sirutavad oma kõverdunud oksi nooremate puude vahele – just nagu mõnes populaarses fantaasiaraamatus. Kõnnime range kaitse alla kuuluvas laialehelises salumetsas, milline tegelikult peaks kasvama meist kaugel lõuna pool. Vaatame kuulsat Hanikatsi maja, kus kunagi asus kõrts ja kus praegu pidavat pimedatel süügisöödel kummalisi asju juhtuma. Hanikatsi ei jäta kedagi ükskõikseks.  

Saarnaki seevastu on tuntud liivase pardiisiranna, positiivse energiaga Pärnamäe ja päikeseküllasel künkal asuva hubase majapidamise poolest. Ilmselt seetõttu ongi Saarnaki paljude arvates maailma kõige ilusam koht. Kõrgelaiul ootab meid mõnus väike kadakane laagriplats lõkkekoha, pinkide, katusealuse ja kuivkäimlaga. Telgiuksest avaneb miljoni-dollari-vaade otse Läänemere suurima viigerhülge lesila suunas. Kui telgid üles pandud kütame telksauna kuumaks, kõrgelaiul on meil kaasas telksaun, kus saab korraliku leili võtta ning hiljem juba sooja Väinamerre sulpsata.  

mt_ignore

Kliki siia, et näha kuidas matk toimub

 

Matka alustame Sarvest, mandrilt tulles võib auto Rohukülla jätta. Praamisõit tehtud transpordime teid bussiga alguspunkti. Peale mereaerutamise lühikursust hakkame Muhu suunas aerutama. Esimese peatuse teeme Kaevatsil, kus sööme lõunat ning tutvume laiu ajalooga. Peale maitseelamusi suundume Hanikatsile. Laiul kasvavad kadakatihnikute vahel üksikud iidsed tammed. Jalgsimatka käigus vaatame saare põhjaosas asuvat ürgmetsa, mis on rännak 5000 aasta tagusesse Eesti loodusesse, otsime Rootsi kuninga hauda ja viikingiteaegseid tuleasemeid. Lisaks asub saarel praegu kaitseala käsutuses olev kunagine talumaja, kus kuulu järgi kummitama pidi. Saame teada kellepärast on laid aiaga poolitatud ning mida me tänu sellele näha saame

Edasi aerutame ööbimiskohta Kõrgelaiule. Kõrgelaiul filmiti mitmed aastad tagasi Baltimaade robinsonide seriaal. Üle saja aasta tagasi oli seal kõrts, millest hiidlased tänaseni legende räägivad, vaatame kuidas võisid toimetada vanad kalurid. Kõigest sellest leiame jälgi õhtusel jalutuskäigul. Ööbime saare lõunaküljel asuval lõkkekoha ja kuivkäimlaga varustatud laagriplatsil telkides. Viigerhülged on Kõrgelaiu ümbruses tavalised loomad, päeval veest välja ulatuv peanupp uudishimulikult kajakimatkajaid vaatamas ja õhtul kividel pikutamas, üle pea lendav merikotkas ning vees möllavad kalaparved. Laagripaiga juurest saame vaatlustoruga kividel lesivaid hülgeid jälgida. Õhtul kütame soojaks ka sauna, kus võtame kuuma leili ning avades saunaukse saab otse sulpsata Väinamerre

Hommikul hakkame tagasi Hiiumaa poole aerutama. Tavaliselt tulevad siis uudishimulikud hülged vaikselt liikuvaid kajakke uudistama. Kui soe on sisse aerutatud teeme lühikese sirutuspausi, Hanikatsilt suundume paljude arvates maailma kõige ilusamasse kohta, Saarnaki laiule. Saarnakil sööme lõunat ja teeme jalgsimatka laidu tutvustavale matkarajale, rada viib Pärnamäe rängale kus pidavat saama omale positiivset energiat laadida. Naudime saare maastikke, teeme jalutuskäigu ka talukompleksi juures mis on nagu miniatuurne vabaõhu muuseum ja vaatame ühte õiget saare tuulikut mis sai valmis 1880. aastal. Saarnakilt suundume Sarve, kus pakime lahti varustuse ning sõidame bussiga praamile. 

 

Tagasi Heltermaale jõuame tavaliselt kella 17.00 paiku.

Raskusaste

Kerge. Sobib ka algajatele. Aerutamismarsruudid on lainete eest hästi kaitstud. Vesi soojeneb varem kui mujal Eestis.

Pikkus

Matka pikkus 24 kilomeetrit, millest esimesel päeval läbime 11.5 km. Lisaks 5 km jalgsi laidudel.

Pakett sisaldab

*kajakivarustust

*giiditeenuseid

*matkatoitu (2xL, 1xÕ, 1xH)

*sööginõusid

*veekindlaid pakkimiskotte

*telkimisplatsi renditasu

*vajadusel telgid, magamismatid ning aerutamisanorakid

 Kingi see seiklus!

 

Hind

Matka hind on 105 Eur osaleja kohta (sisaldab käibemaksu).                                                                  

Lisainfo

Raimolt See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. Tel. 56 864 634

 

Osalejate arvamusi Hiiumaa laidude kajakimatkadest

Olin koos sõpradega kajakimatkal Hiiumaa laidude vahel. Nägin hülgeid ja merikotkaid. Parim nädalavahetus sel suvel!


Merle Hiiusalu plaanilisest Hiiumaa kajakimatkast august 2010

Väga väga väga tore matk oli, korraldus ja inimesed ja kõik, isegi süüa sai hästi. 

hiiumaa laidudest ma ei räägigi. Elamus ühesõnaga :)


Hanna Haraka plaanilisest Hiiumaa kajakimatkast juuni 2010

Minu perele sh poistele meeldis matk väga! Kutsuge teinegi kord.


Tõnu Altnurme käis perega Hiiumaa kajakimatkal augustis 2010

Ürituse info

Kuupäev 24.06.2017, 12:00
Ürituse lõpp 25.06.2017, 17:30
Grupi suurus 16
Kohti järgi 14
Hind €115.00
Alguskoht
Hiiumaa laidude matk
Heltermaa, 92312 Hiiu maakond, Eesti
Hiiumaa laidude matk
€115.00 14
Jaga seda üritust: