August   2017
M T W T F S S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Plaanilised matkad

Kajakimatk Tallinna lahel
23.08.2017, 18:00
Hülgevaatlusmatk Harilaiule
26.08.2017, 12:00
Fatbike matk Pakri poolsaarel
10.09.2017, 11:00
Paksurattalistega Türisalu pangale
16.09.2017, 11:00

Hülgevaatlusmatk Harilaiule

See on rännak ühte ebamaisemasse kohta hüljeste saatel!

Aerutame Hiiumaa ja Vormsi vahelistesse vetesse hallhülgeid vaatama. Hallhülged on suuremad ja julgemad, kui viigrid. Hallhüljeste populatsioon on väga heas seisus ja kasvab jõudsalt. See võimaldab nende suurte ja uudishimulike mereimetajatega tutvuda väga lähedalt.

mt_ignore

Hiiumaa kirde osa laiud, kuhu inimesi väga palju ei satu on hea võimalus linnakärast eemale saada. Aerutamine laidudevahel, kus rahulikel ilmadel taustaks muhe hülgeulgumine ei jäta kedagi külmaks. See lihtsalt ajab millegipärast muigama. Hääl, mida need mereimetajad suudavad teha on nii lapsikult pehme kõlaga. Kui hüljestele lähemale minna siis võib juhtuda, et hoopis nemad tulevad külalisi uudistama, millest annavad kas kõrval, ees või tagapool märku puhitused, kui hülged oma ninasõõrmetest õhku välja puhuvad. Hea on jälgida kuidas nad hiilivad tasapisi kajakkidele lähemale, nii vaikselt ja targu. Seejärel salatsedes tõstavad pea veest välja vaatavad ning kaovad sama salapäraselt. Nad on oma tegemistelt nagu "vesikassid", väga graatsilised ja tegutsevad vaikselt.

 mt_ignore

Väinameres meeldib peatuda ka veelindudele kelle hüüded meidki vahel tervitavad kui lähme mõnele laiule jalgu sirutama. Hõralaiul on teada suur "merepolitseinike"- tiirude asurkond, tiirud on need rännumehed kes lendavad antarktikast arktikasse pesitsema ning nende rändetee ulatub 30 000 kilomeetrini. Vahetevahel võivad oma suursugususest teada anda ka merikotkad, kellele meeldib Hõralaiu kohal soojades õhuvooludes liuelda ning toimuval silma peal hoida.

mt_ignore

Ühe hea ajarännaku saab kindlasti Harilaiul, kus on väga hästi säilinud nõuka aegsed militaarehitised, mille siseruumides on näha ka omapäraseid roosikesi mis on joonistatud lae alla. Need ei ole mitte kritseldused vaid ehedad kaunistused. Suures kasarmumajas on nagisev puitpõrand ja eriotstarbelised ruumid. Merelt tunneb Harilaiu ära tema mastide järgi, kõrgeim neist ca 30 meetri kõrgune, mis omal ajal suutis kinni püüda raadiolaineid nii Soome lahelt kui ka Rootsi rannikult. Harilaiul on hea ilmaga kuulda hüljeste kontserdit, mille saatel on kadakate vahel mõnus uinuda.

 

Kliki siia, et näha kuidas matk täpselt toimub

Matka alustame kell 12.00 Heltermaa sadamast. Autod võib Rohukülla jätta, sest neid Hiiumaal vaja ei lähe. Peale instruktaaži aerutame Hõralaiule, mille ümbruses on tihti näha merikotkaid. Edasine sõltub juba paljuski ilmast, sest parematesse hülgekohtadesse aerutame vaiksema ilmaga.

Meie matka üheks tipp hetkeks on Harilaid. Harilaid on pikk ja kitsas harja kujuline laid Hari kurgus. Kunagi elas seal kuulus Väinamere loots Hari Peeter, hiljem oli laid hea strateegilise asendi tõttu kinnine Nõukogude sõjaväebaas. Harilaiul oleks justkui aeg seisma jäänud. Kui mujalt Eestist on nõukaaegne militaarkola enamasti koristatud, siis Harilaiul jääb mulje, et okupatsiooniväed lahkusid alles hiljuti - kasarmu koos abihoontega, raadiomastid, kõik on suhtelislt hästi säilinud. Ja kogu see koledus asub keset äärmiselt kihvti maastikuga Harilaidu. Kui ilm lubab ja matk kulg sobib, siis jääme Harilaiule ööbima, et kuulata õhtust Hari karidel toimuvat hallhüljeste ulgumiskontserti. Hüljeste ulgumine, Harilaiu kiviklibused rannad ja sõjaväe monstrumid koos mõjuvad kuidagi ebamaiselt.

Laagrisse võtame kaasa ka vaatlustoru ja binoklid. Vaatlustoruga on laagripaigast hea kiigata merele ning otsida hülgeid. Binoklitega samas on mõnus kajakis olles silmapiiri skännida, ehk on näha veepiiril "makarone".

Kui võhma jätkub sõidame ka Eerikulaiule, kust kaugelt juba võtab meid vastu Eerikukivi mille kõrval samanimeline laid sulab esialgu silmapiiril merre.

Tagasi Heltermaale jõuame teisel päeval umbes 16.00 paiku.

NB! Matka marsruut võib ilmaolude tõttu muutuda!

 

Raskusaste 

Keskmine. Sobib ka algajatel, kuid pikad ületused võivad vastutuulega pikemat pingutamist nõuda. Enne retke toimub kajakisõidu instruktaaž. Noored sobivad matkale kaasa alatest 14dast eluaastast.

Pikkus

Matk kestab 2 päeva pikkus ja on 25-30km. Hülgevaatlusretkede hooaeg kestab juuli lõpust oktoobri alguseni.

Pakett sisaldab:

kajakivarustust
giiditeenuseid
matkatoitu (2xL, 1xÕ, 1xH)
sööginõusid
veekindlaid pakkimiskotte
binoklid ja vaatetoru grupile
vajadusel aerutamisanorakid, telgid ja magamisalused

 Kingi see seiklus!

Hind

Matka hind on 105€ osaleja kohta (sisaldab käibemaksu).

Lisainfo

Grupid (8 ja enam osalejat) tellige matk endale sobival ajal Raimolt See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. Tel. 56 86

Ürituse info

Kuupäev 26.08.2017, 12:00
Ürituse lõpp 27.08.2017, 16:30
Grupi suurus 16
Kohti järgi 7
Hind €105.00
Alguskoht
Hiiumaa laidude matk
Heltermaa, 92312 Hiiu maakond, Eesti
Hiiumaa laidude matk
€105.00 7
Jaga seda üritust: